نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نانو فناوری

علم نانو مطالعه پدیده‌ها و دستکاری مواد در مقیاس‌هایی در ابعاد اتمی، مولکولی و ماکرومولکولی است که منجر به تغییر شدید خواص فیزیکی و شیمیایی مواد (نسبت به مواد در ابعاد بزرگ) می‌شود. نانو فناوری طراحی، مطالعه، تولید و کاربرد ساختارها، ابزارها و سیستم ها از طریق کنترل شکل و اندازه آنها در مقیاس نانومتری است. در حقیقت نانو فناوری رشته جدیدی نیست بلکه رویکردی جدید در تمام رشته هاست و نمونه بارز ترکیب تخصص های مختلف از علوم محض تا رشته های مهندسی است. نانوفناوری با طبیعت فرارشته ای خود در آینده در برگیرنده بسیاری از علوم امروزی خواهد بود و به جای رقابت با فناوری های موجود، در مسیر رشد آنها قرار خواهد گرفت

هم اکنون این علم تاثیر فراوان و کاربردهای زیادی در حوزه های مختلف اعم از الکترونیک، کامپیوتر، ارتباطات، حمل و نقل، انرژی، نساجی، نفت و پتروشیمی، صنعت خودروسازی، ساختمان، بیوتکنولوژی، پزشکی، کشاورزی و صنایع غذایی، محیط زیست، مواد و هوافضا داشته و نویدبخش پیشرفت های گسترده ای در این زمینه هاست. کاربردهای وسیع نانوفناوری به همراه پیامدهای اجتماعی، سیاسی و حقوقی آن، این فن­­آوری را به­عنوان یک زمینه فرا رشته­ای مطرح نموده است.

از جمله حوزه های نوین در نانو فناوری که در اکثر دانشگاههای دنیا برای پاسخ گویی به نیازهای جامعه در دست پژوهش است، می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1) کاربرد نانوفناوری در صنعت الکترونیک

 2) تولید مواد و محصولات صنعتی

 3) دوام‌پذیری منابع: کشاورزی، آب، انرژی، مواد و محیط زیست پاک

 4) نانوفناوری در پزشکی و طراحی عوامل بهگزین درمانی و تشخیصی برای حمل دارو و تصویربرداری و ...

 5) نانوفناوری در هوا و فضا

6) کاربرد نانوذرات در صنایع نظامی و امنیت ملی

بررسی اوضاع جهان در استفاده از نانو فناوری برای گسترش این علم در بهبود زندگی بشر به روشنی نشان می دهد که پژوهش کاربردی در این حوزه باید در اولویت های کشور قرار گیرد. هم اکنون برخی از دانشگاههای کشور با سرمایه­گذاری علمی و پژوهشی در این حوزه سبب ایجاد جایگاه خوبی در تولید علم نانو برای کشور شده و امید است که در آینده بتوان به اهدافی نظیر کسب مناسبی از بازار جهانی با تولید محصولات،  ثبت اختراعات نانو در دفاتر معتبر بین المللی و ایجاد شغل تخصصی در این حوزه دست یافت. لذا در این راستا دانشکده فناوریهای نوین دانشگاه رازی در نظر دارد با برنامه­­ریزی علمی دقیق، حضوری فعال در این زمینه با ایجاد فضاهای نو و امیدبخشی در علوم نانوشیمی، نانوفیزیک، نانوبیوتکنولوژی و نانومواد داشته باشد و برای چنین کاری طراحی یک برنامه منسجم، فراگیر و همه جانبه اجتناب­ناپذیر است.